Sosyal Medya Planlama
"Content is king." Bill Gates

Sosyal Medya Planlama

Sosyal medyanın hayatımızdaki önemi tartışılmaz. Yiyoruz, içiyoruz, evleniyoruz, seviyoruz, ayrılıyoruz, fikirlerimizi tartışıyoruz ,geziyoruz, fotoğraf çekiyoruz ve tabiki bu fotoğrafları da sosyal medyaya koyuyoruz, dahası artık insanlar neredeyse sosyal medyada paylaşabilmek adına bir şeyler yapıyorlar.

Tüm bunlar olurken sizin markanız sosyal medyanın neresinde?

Türkiye’deki 40 milyondan fazla internet kullanıcısının günde ortalama 4.5 saat internette ve 2 saat 40 dakika Sosyal Medya’da vakit geçirdiği bir ortamda markanız bir kenara çekilip kaldıysa geçmiş olsun demekten başka çaremiz kalmayacaktır. Büyükşehirlerde yaşayanlar, ev ile iş arasındaki yolculuklarda bile mobil erişim sayesinde akrabalarından haber alabiliyor, evdeki arızalı ürün hakkında şikayette bulunabiliyor ya da o güne ait gündemi geç kalmadan yakalayabiliyor. Kullanım alanı ve kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan sosyal medya platformları, işte tam da bu sebeple kurum, kuruluş ve markalar için hızla önem kazanmaya devam ediyor.

Sosyal medya; televizyon gazete ve film gibi geleneksel medya mecralarından daha çok tercih edilir. Çünkü;
1. Bu mecralardan daha fazla erişilebilir durumdadır. Sosyal medya, herkes tarafından kullanılabilir. Geleneksel medya kontrol altındadır.
2. Geleneksel medya ortaya çıktıktan sonra değiştirilemez ancak sosyal medyada paylaşımlara yorumlara anında müdahale edilebilir.
3. Sosyal medya tamamen özgürdür. Bu kadar fazla tercih edilmesinin en büyük nedeni herkesin kendini özgürce ifade edebilmesidir.

Marka bilincini artırmak, markanın müşterileri ile ilişkiler kurmak, çevrimiçi görünürlüğü ve geniş alanın sunduğu diğer avantajları artırmak için sosyal medya kanallarını kullanmaya odaklanıyoruz. Sosyal medya hizmetlerimiz şunları içermektedir;

İçerik Yönetimi
Sürekli canlı olan sosyal medya hesaplarının uygun bir şekilde düzenli beslenmesi gereklidir. Markanızın değerlerini sosyal medyaya uygun hale getirir ve bu yönde yaratıcı içerikler üretiriz. Blog yazıları, videolar, görseller ve gifler hazırlar sosyal medya yeniliklerini yakalarız.

Moderasyon
Sosyal medya hesaplarınız düzenli olarak takip edilir. Doğrudan gelen takipçi yorumları anında yanıtlanır. Bu şekilde müşteri memnuniyeti sağlamak marka itibarı açısından oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Takibi
Siz sosyal medyada olmasanız dahi insanlar markanız hakkında sosyal medyada konuşur! Ya da sosyal medyada yer alsanız da doğrudan sizinle iletişime geçemeyebilirler. Bu da kontrolümüz dışında olduğundan fark etmeden çığ gibi büyüyebilir. Bu yüzden sosyal medyayı uygun programlarla takip etmek önemlidir.

Online İtibar ve Kriz Yönetimi
Markanızla ilgili oluşabilecek krizleri önceden tahmin eder, araştırır senaryoları çıkartır. Sonradan bu senaryolara uygun önlemler alır. Yaptığımız sosyal medya takibi sosyal medya uzmanlarımız tarafından yapılır krize sebep olabilecek konular belirlenir. Yayılım sağlanmadan önlem alınır ve krizin oluşmaması sağlanır.

Dijital PR
Halkla ilişkiler odaklı ele alınan markanız bir bütünlük sağlanarak yönetilir. Seo’ya uygun metinler ve görseller seçerek marka hesaplarınızın arama motorlarında üst sıralarda organik olarak çıkması sağlanır. Sosyal medya pazarlaması için bu oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi
Dijital ekosistemde, kullanıcılar markalarla etkin olarak iletişim halindeler. Kontrolsüz yapılan sayfa ve kampanya yönetimleri, marka için intihar niteliği taşıyan krizlere yol açabilir düzeydedir. Türkiye’de ve dünyada sık rastlanan kriz vakaları, markalar için sosyal medya yönetiminin ciddi bir fırsat ve hassas bir süreç olduğunu kanıtlar.

Arisdot Dijital, deneyimli yazılım ve tasarım ekibiyle birlikte sosyal medya uygulamaları tasarlayarak iş ve çözüm ortaklarına en güncel ve etkili çözümleri sunmaktadır. Markanızı sosyal medyada koşturmaya hazır mısınız?

Markanıza Felsefe Katmak İstemez Misiniz?
Sizleri Bekliyoruz!